Гайд з аудіофільської/ HI-FI термінології

PLAY VINYL - Найбільший вибір вінілових програвачів та аудіотехніки в Україні
Цікавишся вінілом і для тебе важлива якість звуку? Або ти колишній ді-джей, у якого накопичилася величезна колекція платівок, які лежать без діла замість того, щоб радувати тебе на новому сетапі. Або, може, ти дизайнер-естет, і для тебе вкрай важливий зовнішній вигляд твоєї аудіосистеми? Почавши пошук нового програвача на просторах інтернету, ти мільйон разів побачиш терміни "аудіофіл", "High Fidelity / Hi-Fi". Що це за дивні слова і що вони означають? Ти, звісно, можеш пошукати відповіді на форумах, але ризикуєш заплутатися ще більше. Але не переживай, ми тебе в біді не кинемо, прочитай цей гайд - і будеш розбиратися в усій термінології, що стосується програвачів і звучання, не гірше за самих аудіофілів.

ПРИМІТКА. Якщо ти вже аудіофіл, цей гайд для тебе не цікавий. Це скоріше абетка для першокласників, які тільки починають знайомитися з подібною термінологією.
Pro-Ject Audio Systems Debut RecordMaster
Давай нарешті розберемося, хто ж це такий - Аудіофіл?
Що таке аудіофіл?

Словник Вебстера говорить: "Людина, яка захоплена high-fidelity відтворенням звуку".
Логічне наступне запитання - що таке high-fidelity? Не будемо занурюватися в надра запорошених словників, давай краще виберемо простіший шлях. Отже, для того щоб насолодитися high-fidelity звуком, дотримуйся ось цих умов:

  • Музика, яку ти відтворюєш, має бути записана в належних умовах (якісне звукозаписне обладнання, студія, звукооператор тощо)
  • Цей запис має бути опрацьований і вигравіруваний (чи то CD, чи то вініл) відповідно до високих звукових стандартів, перенесений на якісний вініл;
  • Для відтворення цього запису ти маєш використовувати високоякісну аудіосистему, яка не спотворює музику (точно і чисто передає той самий вихідний запис);
  • Простіше кажучи, щоб отримати повну віддачу від звуку, у тебе все має бути високої якості - і обладнання, і сама платівка, і техніка;

Згодом "Hi-Fi" став позначати якісні аудіокомпоненти, які на кілька голів вищі за середнє звучання (те, яке видає техніка, що продається часто-густо).
.
Pro-Ject Debut Carbon Evo
Що робить програвач аудіофільським або Hi-Fi?
Ми вважаємо, що вертушка (до речі, це ще одна назва програвача вінілу) має право називатися аудіофільською, якщо її конструкція дає змогу оптимізувати якість звуку вінілової платівки, так би мовити вичавити максимум. Такі програвачі зазвичай на порядок вищі за серійні як за якістю, так і за ціною.

Так-так, купити вертушку з пластиковим корпусом за три копійки й очікувати від неї hi-fi звучання - на жаль чи на щастя - не вийде.

І як же аудіофільські програвачі справляються з цією оптимізацією?

  • Вони влаштовані так, що працюють з вінілом настільки акуратно і плавно, наскільки це взагалі можливо;
  • Двигун і диск програвача обертаються з мінімальною або навіть нульовою зміною швидкості (постійно однаково) і положення самого диска (технічний термін: зниження коефіцієнта детонації);
  • Тонарм працює з мінімально можливим тертям і його можна відрегулювати саме під твій картридж;
  • Двигун працює з мінімальною кількістю вібрацій / резонансів;
  • У вертушки є вбудовані механізми, що дають змогу поглинати ті самі мінімальні вібрації, які виходять від двигуна (як ти вже зрозумів, з вібраціями аудіофілам не по дорозі);

Завдяки всьому вищеописаному, створюється "чисте середовище" для голки, і вона найточніше вловлює звукові доріжки на платівці, даруючи той самий hi-fi звук.
І ще дещо - зовнішній вигляд. Програвачі вінілових платівок зазвичай мають мінімалістичний дизайн. У них, як правило, немає різних вбудованих функцій на кшталт pitch-контролю, кнопок, індикаторів тощо... але, звісно, завжди є винятки з правил.

Взагалі неофіційний маніфест аудіофілів свідчить: якщо дизайн вертушки безпосередньо не покращує її основні звукові характеристики, то на нього не варто звертати уваги.
Pro-Ject Primary
Чому в аудіофільських вертушках немає вбудованих динаміків?
Аудіофіли воліють, щоб динаміки були розташовані на окремому пристрої для зменшення резонансу. Якщо вертушка і динаміки об'єднані, вібрації, що виходять від останніх, негативно вплинуть на якість звуку. Ось чому в багатьох серйозних звукових системах використовуються стійки для динаміків або настінні кріплення.
Що за ціною?
З точки зору цін, програвачі вінілових платівок бувають дуже різного рівня і не вкладаються у звичні визначення "дешевий" і "дорогий".
Ти запитаєш: "Де це бачено, щоб програвач вінілу коштував 400 доларів?" У світі аудіофілів, друже. Скажімо так - нормальна ціна програвача початкового рівня - від 300 до 500 доларів. Програвачі середнього рівня коштують приблизно від 500 до 1500 доларів (так-так, 1500). Аудіофільські hi-fi програвачі коштують від 1500 до 100 000 доларів (крім жартів, вертушка Clearaudio Statement коштує понад 150 тисяч доларів).
Глосарій найпоширеніших аудіофільських термінів
Резонанс / Гул / Вібрації / Реверберація
Найлютіші вороги hi-fi звуку. По суті, це небажані вібрації, які впливають на роботу голки в доріжці платівки. Ці вороги виникають з різних причин, навіть включно з деталями твого програвача або двигуна, басами з динаміків тощо. Запам'ятай - з цими хлопцями (з вібраціями, а не частинами програвача) потрібно бути нещадним.

Демпфірування
Поглинання або ослаблення вібрацій... твоя зброя в боротьбі з ворогом. У аудіофілів в арсеналі є багато способів послабити вібрації. Основний - це використання каучуку і Сорботану (Sorbothane). Інші методи - розв'язка (про це розповімо трохи нижче), спеціальні демпферні деталі (амортизуючі ніжки програвача) та інші кумедні аксесуари (затискачі для платівок, мати тощо).

Стіл/ Шасі
Це корпус твого програвача. Часто виконаний з деревного матеріалу під назвою МДФ.

МДФ
Плити з деревного волокна середньої щільності. Цей матеріал важкий, міцний і поглинає вібрацію набагато краще, ніж пластик або навіть метал.

Диск
Це кругла основа, на якій обертається пластинка. Він може бути виготовлений з різних матеріалів, зокрема з металу або акрилу. Вибирай диск із твердого та легкого матеріалу.

Підшипник
У вертушці є два основні підшипники. Перший розташований у двигуні на базі шпинделя (це смішне слово позначає металеву вісь, яка стирчить із диска). Другий знаходиться біля основи тонарма. Добре, якщо підшипники працюють з мінімальним тертям. В аудіофільських програвачах зазвичай використовують тефлонові підшипники для найбільш плавного відтворення.

Розв'язка
Якщо в конструкції програвача використовується розв'язка, це означає, що механізми, які можуть заважати роботі один одного (наприклад, двигун, що вібрує, та диск, який вібрувати не повинен), розміщуються таким чином, що їхній вплив один на одного зводиться нанівець. Це як 2 автомобілі, які рухаються однією трасою, але тільки різними її рівнями.
Основна розв'язка, яка необхідна програвачу - це розв'язка між тонармом і двигуном. Тонарм кріпиться безпосередньо до столу, а двигун з'єднується зі столом за допомогою підвіски. У деяких програвачах вищого класу використовується додаткова розв'язка. У такому разі стіл побудований з декількох шарів (як твій улюблений листковий пиріг) з підвіскою двигуна, прикріпленою до одного з нижніх шарів, і тонармом на окремому верхньому шарі.

Ремінний привід / Шків
Ремінний привід - це коли двигун обертає гумовий ремінь (пассік), який, своєю чергою, приводить у рух диск програвача. Аудіофіли люблять вертушки з ремінним приводом з кількох причин.
По-перше, двигун і опорний диск роз'єднуються (на вертушці з прямим приводом двигун безпосередньо з'єднаний з опорним диском). І потім, ремінна система слугує посередником, поглинаючи і розсіюючи вібрацію, яку створює двигун.

Прямий привід
Прямий привід - це коли опорний диск безпосередньо насаджений на вісь двигуна (через шпиндель). Програвачі з прямим приводом, такі як Technics 1200, рухомі магнітом, що дає змогу зупиняти диск вручну, не пошкодивши при цьому двигун. Вони швидко набирають швидкість і так само швидко зупиняються, саме тому прямопривідні вертушки часто обирають для ді-джеїнгу.

Інтерконект / Міжблочний кабель
Це кабель, який з'єднує твій програвач із передпідсилювачем або вихідним підсилювачем. Також відомий як кабель RCA (або тюльпан).
Pro-Ject T1
БОНУС: кілька термінів, пов'язаних із голками та картриджами
У чому різниця між стилусом, голкою та картриджем?
Картридж - це весь механізм звукознімача, включно зі стилусом. Стилус - це знімна частина картриджа, в яку входить наконечник, консоль і кріпильна деталь. Стилус і голка - це одне й те саме.

MM-картридж vs MC-картридж/ Moving Magnet Cartridge vs. Moving Coil Cartridge
Насамперед, картриджі Moving Coil (MC), вони ж з рухомою котушкою, варто купувати лише досвідченим користувачам. Зазвичай вони НАБАГАТО дорожчі, тендітніші та іноді навіть потребують особливих підсилювачів/підсилювачів. Крім того, коли настане час замінити стилус із рухомою котушкою, тобі потрібно буде відправити його виробнику.
Послухай нашої поради - практично для будь-яких цілей тобі підійде картридж з рухомим магнітом (ММ). Більшість програвачів, представлених на ринку, вже оснащені ММ-картриджами, а ще вони представлені як окрема деталь у повному діапазоні якості та цін.
Більшості людей буде важко відрізнити MM і MC картриджі, якщо вони коштують однаково. Якщо ти читаєш цей гайд для новачків, ми пропонуємо тобі просто забути про MC-картриджі (принаймні, на якийсь час).

Сферичний vs. Еліптичний стилус
Еліптичний стилус - дорожчий варіант, який дає змогу досягти кращого звуку. Завдяки своїй формі, еліптичні голки більш точно повторюють звукові доріжки на вінілі. Для домашнього використання рекомендуємо тобі саме такий варіант.
Однак для деяких форм ді-джеїнгу рекомендується сферичний стилус. У нелегких "польових" умовах, коли темно і підвищується ризик сильно подряпати вініл, сферичний стилус призведе до меншого зносу пластинки, ніж еліптичний.
Але навіть незважаючи на це, багато діджеїв (особливо хаус / денс-діджеї), як і раніше, надають перевагу еліптичному заточенню.
Що таке картридж з алмазним наконечником?
Це коли наконечник голки виготовлений з алмазу. Так-так, часто на кінчику стилуса є маленькі алмазики. А ось картриджі з керамічними наконечниками ми тобі не рекомендуємо. Хоч вони і довговічні, але спричиняють сильний знос платівок і не так добре звучать.

Tipped / Bonded Diamond vs. Nude Diamond Stylus
Алмазний наконечник - це те, що можна знайти на більшості сучасних картриджів. Алмаз приклеєний до металевого стрижня, який з'єднаний з кантилевером голки.
Але іноді в назві моделі картриджа поруч із позначенням типу заточування може стояти ще одне слово - Nude. У такому разі голка повністю виконана з цільного алмазу і закріплена на кінчику кантилевера. Як наслідок, ти почуєш більший діапазон високих частот з меншою кількістю свистячих звуків і кращою деталізацією.
А все тому, що Nude Diamond важить значно менше, ніж алмаз на металевому стрижні (логічно, чи не так?), тож йому легше переміщатися звуковими доріжками на платівці. Такі картриджі набагато дорожчі.
Для прикладу подивися на Ortofon 2M Bronze (алмазний наконечник) і Ortofon 2M Black (повністю алмазна голка).

Антискейтинг
Через те, що платівка крутиться під час відтворення, вона весь час притягує картридж ближче до лейби, розміщеної по центру платівки. Природна сила змушує картридж ковзати тільки по одній стороні звукової доріжки і якість звуку погіршується.
Антискейтинг - це система, яка допомагає збалансувати голку всередині доріжки. При правильно відрегульованому антискейтингу він компенсує внутрішню силу і допомагає голці переміщатися рівно по центру звукової доріжки пластинки, як і належить.

Стандартне кріплення vs. P-Mount кріплення + Хедшелл
Картриджі кріпляться до тонарма двома основними способами.
Стандартне кріплення - це коли картридж приєднується до тонарма за допомогою 2-х вертикальних гвинтів. Більшість програвачів і картриджів розраховані якраз на таке кріплення.
P-Mount кріплення - це коли 4 контакти, розташовані на задній частині корпусу картриджа, приєднуються до контактних отворів у передній частині тонарма.
Картриджі з P-Mount кріпленням зазвичай можна зустріти в програвачах економ-класу, тому що їх легко встановити і замінити. Однак якщо порівнювати їх з картриджами зі стандартним кріпленням, то звучать вони не так добре, оскільки не передбачають коригувань і калібрування.
Play Vinyl Pro
PLAY VINYL PRO це новий рівень звуку.
Офіційний представник Audio-Technica, Pro-Ject, Yamaha, Klipsch, Jamo, Dali, Marantz, Denon, Thorens.

Широкий вибір професійної акустики, програвачів вінілу та платівок.
Нехай звук говорить сам за себе!

#плейпро
Офіційний представник брендів:
Замовити безкоштовну консультацію
Купуй в Instagram
playvinyl_ukraine | playvinyl.pro
Нужна консультация?
Напишите нам в мессенджер
Messenger