PlAY Vinyl

Головки звукознімача
Цифрові джерела звуку

Звукосниматели Японского бренда Audio-Technica
Головки звукознімача

Завдання головки звукознімача - перетворення модуляції звукової канавки вінілового диска на електричний сигнал. Оскільки звукознімач перетворює один вид енергії в інший (механічну в електричну), його іноді називають також перетворювачем. На протилежному кінці вашої системи відтворення є інший перетворювач - це гучномовець, який здійснює перетворення електричного сигналу в енергію звукових хвиль.

Звукознімач складається з корпусу, голки, голкотримача та генеруючої системи. Корпус призначений для захисту внутрішніх елементів звукознімача від зовнішнього середовища. Голка, виготовлена зазвичай з алмазу, кріпиться на голкотримачі (невеликому важелі в нижній частині корпусу). Голка рухається в різних напрямках під дією модуляції звукової канавки. Цей рух передається за допомогою голкотримача на генеруючу систему, де енергія руху перетворюється на електричний сигнал.
За принципом дії розрізняють звукознімачі з рухомим магнітом і з рухомою котушкою
У пристроях з рухомим магнітом крихітні магніти, з'єднані з голкотримачем, рухаються в котушці, нерухомо закріпленій у корпусі звукознімача. Рух створюваного магнітами магнітного поля індукує в котушці електричну напругу - звуковий сигнал.

У звукознімачах з рухомою котушкою використовується той самий фізичний принцип, але магніти при цьому залишаються нерухомими, а рухаються котушки. Звукознімачі з рухомою котушкою зазвичай мають набагато меншу рухому масу, ніж головки з рухомим магнітом. Цей фактор забезпечує їм краще проходження по канавці і більш хорошу перехідну характеристику - порівняно з головками другого типу.
Форми голок звукознімача і матеріал голкотримача

Існує досить велика різноманітність форм голок звукознімача. Найпростіші і, природно, найдешевші серед них - це конічні, або сферичні голки. Конічна голка являє собою крихітний шматочок алмазу, якому надано в процесі шліфування конічну форму. Оскільки кінчик голки має вільно входити в звукову канавку, радіус конічної голки має становити близько 15 мкм.
Другий вид - еліптична голка, має не круглий кінчик, а овальне в перерізі вістря з двома сплющеними поверхнями. Еліптична форма максимальною мірою відповідає конфігурації голки рекордера, що дає змогу уникнути спотворень неогинання та ефекту виштовхування. Вона дає змогу також краще слідувати за модуляцією високої частоти і розподіляє тиск на більшу площу, що зменшує знос пластинки.

Третій тип голок, з більш гострим кінчиком, мабуть, найдосконаліший. До цього класу входять голки Шибата, ван ден Гула, гіпереліптичні та деякі інші. Звукознімачі з будь-якою голкою цього класу потребують більш точного налаштування, ніж з конічною або стандартною еліптичною голками.
Надзвичайно важливо під час експлуатації утримувати голку в чистоті
Голку необхідно очищати перед прослуховуванням кожного боку платівки. Частинки бруду і пилу чіпляються до голки і, подібно до наждаку, руйнують стінки звукової канавки. А якщо взяти до уваги величезний тиск, що чиниться голкою на канавку, то стане цілком очевидною необхідність очищення голки.

Погодьтеся, чиста голка плавніше і вільніше ковзає канавкою, до того ж менше зношує пластинку. І взагалі, вона просто краще звучить.
Очищати голку слід від тильної її частини вперед, так, щоб рухи пензлика відповідали напрямку руху грамплатівки.

В одних виробників пензлики зроблені з короткої, жорсткої щетини, в інших вони більше нагадують пензлики для нанесення на нігті лаку. Обидва варіанти хороші за умови дбайливого й акуратного підходу до процедури чищення.

Пам'ятайте, ніколи не слід чистити голку, жорстко закріпивши при цьому тонарм: ви можете випадково докласти занадто велике зусилля до голки та пошкодити її.
За гарного догляду голка зазвичай служить протягом 1000 годин. Завданням голкотримача є передача механічних коливань голки до генератора сигналу, тому його конструкція також надзвичайно важлива. Голкотримач має бути дуже легким, жорстким і таким, що не резонує. Що менша маса голкотримача, то краще - за інших рівних умов - звукознімач ретельніше слідує за вигинами канавки. Для отримання одночасно хорошої жорсткості і малої маси голкотримачі часто виготовляють з екзотичних матеріалів, таких як бор, алмаз, берилій, титан, кераміка, рубін і сапфір. Для зменшення маси голкотримача його часто роблять порожнистим, а іноді заповнюють матеріалом, що демпфує резонанси.


ПІДСУМОК
Дуже важливо дбайливо ставиться до звукознімача, щоб уникнути поломки елемента і деформації пластинки.

Але якщо раптом з якихось причин вам необхідна нова голка, ви можете підібрати необхідний елемент у нас на сайті в розділі "Аксесуари та догляд"
Play Vinyl Pro
PLAY VINYL PRO це новий рівень звуку.
Офіційний представник Audio-Technica, Pro-Ject, Yamaha, Klipsch, Jamo, Dali, Marantz, Denon, Thorens.

Широкий вибір професійної акустики, програвачів вінілу та платівок.
Нехай звук говорить сам за себе!

#плейпро
Офіційний представник брендів:
Замовити безкоштовну консультацію
Купуй в Instagram
playvinyl_ukraine | playvinyl.pro
Нужна консультация?
Напишите нам в мессенджер
Messenger