PLAY VINYL

Правильний догляд за вініловими платівками

Користуючись порадами, збережіть зовнішній вигляд і звучання платівки на тривалий час.
Вінілова платівка вже майже 150 років використовується людиною для запису і поширення музики. Зважаючи на свою аналогову природу, вініл забезпечує набагато об'ємніший і яскравіший звук порівняно з CD-дисками або цифровими форматами музики. Однак цей привілей накладає певні зобов'язання на поціновувача "лампового звучання": вінілові платівки вразливіші і потребують особливого догляду.

Серед головних переваг вінілу як носія звуку завжди виокремлювали два пункти: платівки зручно тиражувати у великій кількості (зважаючи на доступність методу гарячого пресування) та на них не поширюється дія електричних і магнітних полів. Своєю чергою, недоліки більш численні і стосуються головним чином зберігання: на пластинки негативно впливають різкі зміни температури і вологість, вони схильні до механічних пошкоджень і за частого використання неминуче стають непридатними. Що довше у Вас зберігається вінілова платівка, то нижчі її звукові характеристики.

Таким чином, вініл досить крихкий і потребує не меншої турботи, ніж крихітне пухнасте кошеня. Спосіб зберігання і догляд за вінілом має великий вплив на якість записів та їхню довговічність.

Нижче ми викладемо основні заходи з догляду за вінілом: вони стосуються як зберігання платівок, так і безпосереднього "ручного" обслуговування.


1
Зберігайте пластинки вертикально
Найфундаментальніша і найпростіша умова для збереження початкових характеристик вінілової платівки. Складати і зберігати вініл слід виключно у вертикальному положенні.

Якщо складати пластинки одна на одну, з часом неминуче відбудуться деформації. Повернути їм форму Ви вже не зможете. Найбільше від складування "одна на одну" постраждають найнижчі платівки. Конверти теж будуть зіпсовані: на них з'являться круглі плями, адже довгий час вони будуть щільно притиснуті один до одного.

Отже, колекцію вінілу слід зберігати у вертикальному положенні: платівки мають стояти "ребром", поруч одна з одною. Ідеальний спосіб розмістити платівки таким чином - купити спеціальний холдер для вінілу. Зручний металевий холдер, що нагадує стелаж або полицю, дасть змогу правильно розмістити всю вашу колекцію в одному місці.
Рекомендуємо звернути увагу на спеціальні подставки для винила от PLAY VINYL.
Наші холдери вирізняються чудовим мінімалістичним дизайном, вони міцні та довговічні (виготовлені з металу), коштують зовсім недорого. Що важливо, холдери від PLAY VINYL враховують стандартну висоту конверта, що дорівнює 32 см, тож відстань між полицями не перевищує 33 см. Оптимальні габарити - для правильного й естетичного зберігання вінілу.

Величезний плюс зберігання платівок у специальном холдере, крім захисту від деформації - захист від пошкоджень. Коли вініл зберігається де доведеться - в коробці або ящику, - високий ризик, що в якийсь момент Ви або Ваші друзі просто перевернуть платівки, наступлять на них. За наявності металевого холдера такий небажаний сценарій виключено.


2
Використовуйте обкладинку або конверт
Платівка може залишатися без конверта лише той час, що вона крутиться на Вашому програвачі. У всіх інших випадках вініл повинен перебувати в рідній обкладинці або спеціально купленому конверті.

Конверт захистить вініл від пилу, контакту з рідинами і механічних пошкоджень, наявність обкладинки захистить Вашу колекцію від подряпин і вм'ятин, здатних назавжди зіпсувати звучання улюбленого альбому. З огляду на те, що з часом оригінальний конверт неминуче зноситься, радимо подбати про купівлю нового внутрішнього конверта та зовнішньої обкладинки.

Внутрішню обкладинку краще вибрати з антистатичним ефектом - такий конверт відмінно оберігає вініл від пилу, подряпин і "ефекту електризації". Хороші зовнішні обкладинки роблять із пластику і поліпропілену.

3
Приберіть вініл подалі від світла і вологи
З температурою повітря у вінілу особливі стосунки. Характеристики навколишнього середовища вкрай важливі для платівок, вініл болісно реагує на вологу, надмірне тепло або сильний холод.

Наприклад, занадто висока температура здатна розм'якшити платівку, спричинити її скручування або викривлення. Безумовно, це позначиться на якості звучання. Встановіть холдер з вінілом подалі від батарей опалення, будь-яких обігрівачів, а також ванної кімнати. До речі, джерела тепла можуть бути не настільки очевидними: існує історія, як кіт якоїсь привабливої любительки вінілу подрімав на платівці, після чого на ній залишилися сліди тварини. Достатньо навіть не найвищої температури, але більш-менш тривалого її впливу, щоб зіпсувати вінілову платівку.

Прямі сонячні промені - не менший ворог для вінілу, тож ваша колекція не повинна зберігатися в такому місці, куди хоча б у якусь частину дня може падати нав'язливе сонячне світло.

Важливий і нормальний рівень вологості в приміщенні: місце, де Ви вирішили встановити холдер з колекцією вінілу, має завжди залишатися сухим. Тож навіть не думайте тримати колекцію вінілу в гаражі або дерев'яному будиночку. Це призведе до появи грибка і плісняви на пластинках.

Важливий баланс температури - не надто спекотно, не надто сиро.


4
Обережно торкайтеся до платівок
Наскільки будуть задоволені Ваші вуха, залежить від спритності Ваших рук. Платівки слід брати виключно за краї, торкатися поверхонь категорично не рекомендується. Адже звук записано безпосередньо на ці поверхні: торкаючись вінілу, Ви ризикуєте пошкодити спіральні канавки, через що звучання, а може навіть і цілісність відтворення музики буде зіпсовано.

Крім того, радимо перед сеансом прослуховування музики на вініловому програвачі мити руки з милом. Так Ви унеможливите потрапляння на платівку вологи та пилу.Запам'ятайте: брати платівку можна тільки за краї та етикетку, наклеєну посередині.

5
Проводьте періодичне чищення пластинок
Хоч як би Ви обережно поводилися з платівкою, поступово на ній з'явиться тонкий шар пилу та бруду. Періодично потрібно чистити кожну платівку, видаляючи цей руйнівний наліт. Однак до вибору засобів очищення вінілу ставтеся відповідально. Не експериментуйте, використовуйте або найпростіше і найдоступніше на кшталт ганчірочки з мікрофібри, або спеціальні сертифіковані засоби, призначені саме для вінілу.

Якщо Ви серйозно ставитеся до своєї колекції вінілу, радимо купити спеціальну щітку і спеціальний засіб очищення. Ви витратите більше, але будете впевнені, що частинки звичайної ганчірки з мікрофібри не заб'ються в канавки платівки, що "новий ефективний засіб" не зіпсує безнадійно те, що так дорого серцю.

І коли будете вкотре займатися чищенням вінілової платівки, не забудьте про попередній пункт - попередньо помийте руки, беріться тільки за краї або етикетку.

Після очищення пластинки обов'язково дочекайтеся її повного висихання, перш ніж встановлювати вініл під голку.

6
Не забудьте і про програвач
Мало купити програвач вінілових платівок: щоб підтримувати якість звучання максимально довго, Вам слід регулярно чистити - як пластинки, так і сам програвач.

Але для початку превентивні заходи захисту платівок: переконайтеся, що програвач вінілу встановлено на ідеально рівній поверхні. В іншому разі виникнуть зайві вібрації, які негативно позначаться на звуці та загалом на працездатності програвача. Переконайтеся, що програвач встановлено рівно, що немає навіть мінімального нахилу. Для цього можна використовувати компактний рівень або навіть додаток для смартфона з вбудованим гіроскопом.

Картридж вінілового програвача також має бути встановлений рівно. Зробити це можна за допомогою спеціальної металевої мірної лінійки або простішої з картону. У такий спосіб Ви зможете переконатися, що голка розташовується під правильним кутом до канавки пластинки. І вініл, і програвач прослужить Вам більше, якщо не забудете про це.


Своєчасно видаляйте з усіх поверхонь програвача вінілу пил, бруд і жир. Особливу увагу приділіть голці: вона повинна регулярно піддаватися чищенню, а раз на кілька років її доведеться міняти. В ідеалі для очищення голки слід використовувати липкі губки для вінілу: на відміну від ватної палички вона не залишить свої частинки в канавках платівок.
Каталог для догляду за вінілом від Play Vinyl
Переходьте, дивіться детальніше і обирайте своє
Наші поради з догляду за вінілом підійдуть для платівок будь-якого формату?

Хоча деякі вінілові платівки діаметром 7" і зі швидкістю програвання 45 об/хв. також виготовлені з вінілу, багато хто з них все ж таки мають крихкіше середовище, основою якого є термопластичний полімер - матеріал, більш схильний до внутрішньої напруги. Проте більшість порад з догляду за вініловими платівками від інтернет-магазину PlayVinyl можна застосувати і до "сорокап'яток".

Дотримуйтесь наших порад щодо догляду за вінілом, і тоді Ваша колекція буде багато років захищена від пошкодження, повільної деградації, а також матиме належну якість звучання.
Play Vinyl Pro
PLAY VINYL PRO це новий рівень звуку.
Офіційний представник Audio-Technica, Pro-Ject, Yamaha, Klipsch, Jamo, Dali, Marantz, Denon, Thorens.

Широкий вибір професійної акустики, програвачів вінілу та платівок.
Нехай звук говорить сам за себе!

#плейпро
Офіційний представник брендів:
Замовити безкоштовну консультацію
Купуй в Instagram
playvinyl_ukraine | playvinyl.pro
Нужна консультация?
Напишите нам в мессенджер
Messenger